A hónap képe
2021 1 GK AF kövekEbben a hónapban egy pár olyan követ mutatok be, amelyek csak a korai időszakban gyártottak.
Az első egy kiskaliber boltív. Ezt régebben csak a korai dobozokhoz tartozó építőmintákban láttam.
Nem is tudtam, hogy vajon létezett-e egyáltalán ilyen mintájú kő?
Az ősz során bukkant fel egy aukción egy doboz, amiben szerepeltek ilyen kövek.
A vásárló kedves volt az ankerstein.ch fórumon fényképen megmutatni ezt a követ.
Az eredeti kő a jobb oldalon látható két példányban, a később használt kő pedig a bal oldali.
Ezt a követ csak a legelső sorozat (EF) dobozaiban levő mintákon lehetett látni, már az első rendszerezett Richter-féle sorozatban, a ma "régi sorozat" (AF) néven emlegetett dobozokban is a bal oldalon látható mintázatú kövek szerepeltek.
Eredetileg a köveknek egy olyan számozását használták, ami ma a kövek AF (régi sorozat) számozásaként ismert. Ezt az 1898-as gyári tüzet követően helyettesítették egy kicsit logikusabb, de később szintén összekuszálódott számozással. A köveket magukat nem módosították, csak a "rájuk ragasztott" számokat. Ez alól az alább látható kövek képeznek kivételt.
Az egyik kőfajta, ami egy kicsit változott, az a tetőkövek családja (76 fok). Eredetileg az élek a szokásos legömbölyített helyett nagyon élesek voltak. Így egy torony eléggé szép, egyenletes felületű lett több kő felhasználása esetén is. A kő formája, geometriája nem változott az új sorozatos újraszámozáskor, de az élek az NF köveken már olyan gömbölyűek, mint a többi kövek esetében.
Ha letöltjük és felnagyítjuk a képet, akkor azon talán jobban is látható, hogy az élek mennyire másak a vajfehér (AF) és a kék (NF) kövek esetében.
További érdekesség, hogy a csúcs a kiskaliberű kövek esetén csak az AF sorozatban, illetve az NF sorozathoz kiegészítőként készített híd sorozatban található meg. A nagykaliberű NF sorozatban is csak eléggé későn, a 24A (tizedik kiegészítő) dobozban jelenik meg.
A másik a nagykaliberes sorozat egyik csúcs tetőköve. Ez kimondottan más az AF sorozatban, mint a későbbi NF sorozatban.
Az AF 30 számon még egy levágott tetejű forma szerepel, ezt később, az NF sorozatra váltáskor az NF 293 számon átalakították a szokásos formára. Ha valaki ilyen kővel találkozik, akkor az nem egy letört tetejű kő, hanem egy szándékosan másik forma.
Ezt a változást a CVA katalógus be is mutatja, de ki szokta lapozgatni az AF formákat bemutató oldalakat? Úgyis ugyanazok, mint az NF... (kivéve, ha nem).
Ha valakinek még más ilyen eltérésekről tudomása van, kérem, hogy szóljon.