A hónap képe
2024 8 Híd kiegészítők - 2.Júniusban a legelső fém hidakat mutattam be. A múlt hónapban terveztem folytatni hidas doboz sorozatot, de szomorú kitérőt kellett tennem.
Végül ebben a hónapban foglalkozom a folytatással. A történet következő fejezete az volt, hogy az NF alapkészletekhez híd kiegészítő alapdobozokat állítottak össze. Ezek a dobozok legalább fele térfogat arányban fém elemeket tartalmaztak. A hidakat már több elemből kellett összeállítani. Ehhez az építési minta borítóján útba igazítást adtak.
Egyes mintákban a hidakat egymás után téve hosszabb szerkezeteket lehetett összeállítani. Gyermekkoromból van tapasztalatom a csavarozásban a Meccano játék révén. Ezzel együtt egy komolyabb hídösszecsavarozása jelentékeny időt vesz igénybe.
Az első kiegészítő az NF3 alapdobozhoz készült a kiskaliberes sorozatban, illetve az NF 4-hez a nagykaliberesben. Így az NF3alapdoboz és a Híd (Brücken = Br) 3 készlet együtt volt alkalmas a minták felépítésére.Ezt a szerencsétlen állapotot, hogy két alapdoboz együtt eredményez egy alapdobozt, később az Imperator sorozattal próbálták meg orvosolni. Erről később.
A következő lépés az NF sorozatban a 3 + 3A = 5 / 4 + 4A = 6 volt. Ezt a továbblépést mindenképpen meg kellett tenni ahhoz, hogy a Híd sorozatot is tovább lehessen bővíteni. Egy Br 5 építő füzetben szereplő mintát akkor lehetett megépíteni, ha az NF 3 és Br 3 készlet birtokosa kiegészítette az NF3 alapdobozt az NF3A kiegészítővel az NF 5-re, majd a Br3 készletet kiegészítette a Br3A készlettel a Br 5-re. Így a négy doboz együtt biztosította azt a kő- és fémmennyiséget, ami az építéshez szükséges volt.
NF3+NF3A=NF5, NF3 +Br3 = alap készlet, NF5 +Br5 = alap készlet
Ezt a kissé zavaros állapotot akarták az Imperator sorozatdobozaival tisztázni. Egy Im 5 dobozba az NF3 és Br3 tartalmával azonos fém és kő került. Csak az nem világos, hogy akkor miért nem Im3 volt a megnevezés…? Az ehhez tartozó kiegészítő doboz egyben tartalmazta az NF3A és a Br3A köveit és fém elemeit. Ennek neve (az egyszerűbb összezavarás kedvéért) Im5A volt.
Ebből a logikából következik az építőminta bal alsó sarkában szereplő jelölés már a legelső híd kiegészítéstől fogva. A múlt hónapban mutattam be az első kiegészítőt, az 1A készletet, amelyben először jelent meg fém építőelem. A doboz építőmintáján 1A = Im 3 volt. A jelölés hasonló módon folytatódik: Br 5 / Im 7, Br7 / Im9, stb.
Hasonló módon a nagykaliberes sorozat esetében is NF4 + NF4A eredményezte az NF6 alapkészletet. Az NF 4-hez tartozó híd alapdoboz kiegészítésére meg kellett vásárolni a Br4A kiegészítőt is. Összefoglalva: aBr4 nagykaliberes mintafüzetben található hidak megépítéséhez az NF4 + Br4összeállításra volt szükség, vagyis két készletre. A következő lépcső a Br6volt, de ez a kiskaliberes esettel megegyezően szintén négy dobozból kellett összehozni: NF4+NF4A+Br4+Br4A.
Az Imperator nagykaliberes készletek szintén a köves és fémes tartalom összevonásából jöttek létre. Egy Im6 tartalma megegyezik az NF4+ Br4 tartalmával. Ez az elnevezés ugyanazt a logikai bukfencet tartalmazza,mint a kiskaliber.
A dobozok méretei sem voltak teljesen egyértelműek. A nagyobb és nagyobb készleteket a sorozat elején úgy adták a vevő kezébe, hogy a legelején a kicsi dobozok nagyobb méretűre nőttek. A KK az 5., a GK a 6.készletnél elérte a „szokásos” méretet, így innentől kezdve a többtálcás megoldásokat vetették be. Ennek értelmében a KK NF1 kicsi doboz. Ezzel azonos méretű az 1A. A kettő egy nagyobb méretű doboznyi NF3-at eredményez. A 3Augyanakkora, mint az NF3, és együtt adja ki az NF 5 készletet. Mivel itt elértük a szabvány méretet, a következő, azonos méretű NF5A készlettel együtt egy NF5 méretű, de kétemeletes dobozhoz jutottunk. A Br sorozatra ugyanez érvényes, tehát a Br3 és a Br3A azonos méretű. Ezeknél nagyobb a kettő kombinációjaként elért Br5. Ez viszont a szokásos NF 5 méretű, így a Br5 és aBr5A egy kétemeletes híd készletet eredményez. A Br 7 mintáihoz így egy kétemeletes NF7 és egy kétemeletes Br7 szükséges (összesen négy szabványos méretű tálcányi kő és fém).
A GK sorozatban ugyanez történt. A kicsi NF0 és NF0A egy nagyobb NF2 készletet eredményezett. Az NF2A ugyanakkora, mint az NF2, és egy ennél nagyobb NF4-et adott ki. Az NF4A azonos az NF4 méretével, a kettő együtt eljut a szokásos NF tálcaméretű NF6-hoz. Innen a 6 és 6A már egy kétemeletes doboz. A Br 6 is még a két kisebb dobozban levő Br4 + Br4A kombinációból származik. A Br6A viszont már a szokásos méret, így a Br8 kétemeletes. A mintáihoz szükség van az NF8 és a Br8 köveire és fém elemeire, így ez is már egy négytálcás összeállítás.
Az Imperator 6 készlet az NF4 és a Br4 tartalmával azonos ugyanolyan logika szerint, mint a kiskalibernél. Az elnevezés itt is ugyanazt a logikai következetlenséget mutatja: NF4 és Br4 miért nem az Im4 készletet eredményezi…?
A Br sorozatban több formaváltozat is megjelent a nagyobb számozású dobozoknál. Ezeket mind csavarozni kellett, és ugyanúgy érvényes rájuk, hogy az összeszerelés időigénye nagy, sőt az összetettebb hidaknál még jelentősen meg is nőtt.
Az összeszerelési problémák megoldására vezették be a hidasdobozok második fajtáját, de addigra a kiskaliberes fejlesztés leállt. A kiskaliber NF sorozat utolsó kiegészítő készlete volt a kísérleti nyúl, ahol próba jelleggel adták a vevő kezébe az új technikával összeállítható tetőket. Van egy ilyen dobozom, és elmondhatom, hogy az NF21 építmény elkészítése nem volt egy akkora sikerélmény, mint vártam (ld. a Hónap képe 2020. augusztus).
A csak nagykaliberben elindított Br2sorozat végül eléggé öszvér sorozat lett, de erről a következő hónapban írok.