A hónap képe Történeti áttekintés A kockák fajtái Képgaléria
Videók Címek Letölthetők Hírek, hirdetések
Impresszum Adminisztráció Anker Szoftverek 
   Ehavi látogatószám:2168
Magyar
Deutsch

A hónap képe

2024 11   Fém kiegészítők - 5.

Ebben a hónapban Richter utolsó kiegészítő kísérletét mutatom be. A Vidéki házak (Landhaus) vagy 300-as sorozat egy érdekes megoldást adott az építő kezébe. Egy ívnyi ablakot, ajtót, órát adtak a készlethez. Ez a kiegészítő jelentősen dobott az építmények esztétikai összhatásán. A megoldás a 200-as (Amerikai bungalow) sorozat dobozaiban is szerepel.

Az összhatás jelentősen jobb, mint az olyan ablakmélyedések setén, amelyek nagy sötét lyukként tátongnak. Erről a 2022. / 1. hónap során mutattam be képeket. A XXI. század számítógépes technikájával annyi ablak, ajtó nyomtatható, amennyire szükség van, illetve én még át is méreteztem a GK 200-as és 300-as sorozatok kiegészítőit KK méretre.

Kép/Picture

További kiegészítő apróságok is vannak a készletekben, de ezekről később. 
A másik, sokkal fontosabb és jelentősebb kiegészítés nem esztétikai, hanem szerkezeti módosítás. A 300-as sorozat készletei fa tetőlapokat tartalmaznak. A Híd dobozok sorozatainak arra vonatkozó próbálkozásait folytatták, hogy egy szép, és köveknél sokkal könnyebben megépíthető tetőszerkezettel álljanak elő. (lásd az előző hónap képe oldalakat)
Az alapsorozatok mintáinak építésekor a felhasznált köveknek nagyjából a fele a tömör kő tetőszerkezetbe kerül. Ez komoly súlyt is jelent. Az első kísérlet ennek a helyettesítésére a Br I sorozat híd úttesteinek tetőként használása volt. Ez szerintem nem is volt cél az elemek tervezésekor, csak valaki a mintakészítők közül rájött, hogy erre is használhatók. A Br II sorozatban (és az előfutár KK 19A készletben) már a dobozok tudatosan tartalmaztak kétfajta fémlapot: ami híd úttest, illetve ami tető összeállításához használt lap. Külön erre a célra tervezett lábakat tettek a fémlapok alá. Ezek illesztése sem volt igazán elegáns, és közelről nézve egészen illúzióromboló, ha nem 45 fokos a tető lejtése. A harmadik kísérlet a DS tető volt, ami (véleményem szerint) az imbolygós fémváz és a 45 fokban sarkukra állított tetőkövek zátonyán szenved hajótörést. Az újítások itt bemutatott változata úgy próbál úrrá lenni a tető problémán, hogy csak a két oldalon levő falat kell megépíteni, majd a tető csúcsát képező fém tartóra kell a falapokat helyezni. Itt is ugyanabba a folyóba lépünk bele, mint a fém tetőknél, illetve a DS szerkezeteknél: a toldás a mintafüzetben nagyon szépen mutat, de megépítve nem az igazi. Azt mondjuk nehéz Richter számlájára írni, hogy a százéves falapok kiszáradtak, megvetemedtek, és az eredeti szándék szerinti építésre nem teljesen alkalmasak.

Kép/Picture

Kép/Picture

Maga a szerkezet eredetileg nagyon egyszerű: egy, az építő számára könnyen felismerhető réz-sárga V alakú fém tartóra helyezhető falap páros. A két lapot az egyik végen levő bevágásba ragasztott vászoncsík tartja össze. A pár így szétválaszthatatlan, a dobozok tartalmát felsoroló listában is egy darabként szerepel a két összekötött lap. Konkrét információm nincs, de gondolom, hogy az összekötés módját azért változtatták meg, mert egy szétszakadt vászoncsík javíthatatlan. 

Kép/Picture

Az új megoldás egy összekötő fém lapocska, aminek kis behajtott végei vannak. A falapok tetejébe vékony réseket vágtak, amibe ezek beilleszthetők. A falapok így különállókká váltak, mégis a doboz tartalmát továbbra is fele annyi darabot tartalmazóként adták meg. Nyilván problémát okozott volna a készletek tartalmát bemutató ívekhez való nyomólapok javítása, így viszont a tulajdonos marad bizonytalanságban az idők végezetéig: mennyi is van ebből meg abból a fajtából a dobozban?
A csúnya illesztést a tető ormán végül egy, az építő számára könnyen felismerhető módon palakékre festett borító lemezzel takarták el. Ez a vászoncsíkos és a fém illesztőlemezes változatban egyaránt szerepelt a dobozban.

Kép/Picture

Érdekes módon a 208-as vajsárga színű kövek egyik másik sorozat készleteiben sem találhatók meg. A Landhaus sorozatban azonban a tető tartóelemeként szerepelnek. Az építési tervekben nincs olyan felhasználásuk, mint a klasszikus sorozat készleteinek a mintáiban.
Egy kisebb termékfejlesztési kavarodást okozott az, hogy a 301. készlet csak 45 fokos tetőket tartalmaz. A 303-tól kezdve már 4:3 lejtésű (53 fok) tetőt is lehet építeni. Ehhez a 208 mellett a 236-os számú köveket is tartalmazza a doboz (szintén csak vajfehérben). A 305-ben a készlet kibővül vörös kínálattal is. A sorozat utolsó készlete már a 227-es köveket is tartalmazza, a tető lejtése így 2:1 (64 fok). A különböző változatú tetők alá és fölé természetesen különböző nyílásszögű fém elemek szükségesek. Ezért a tartó (sárga) és fedő (kék) elemek 90, illetve 74 és 106 fokos nyílásszögben is megtalálhatók a 303., illetve a 305. készletben.
Maga a szerkezet nagyon stabil, mert a tető két oldalán meredező kétdimenziós falak csak a két fém tartót és egy pár falapot kell megtartsanak. Természetesen a mintafüzethez képest a való életben az egymás melletti, de főleg az egymásra merőlegesen találkozó tetőrészek illesztései csúnyán mutatnak.

Kép/Picture

Egy olyan érdekes megoldást is bevezettek a 303. készlettől kezdődően, hogy a tetőre manzárdablakokat lehetett illeszteni. A minta természetesen semmi információt nem ad arról, hogy mi tartja meg a falapon az ablakokat, de amint kézbe vesszük, azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy az ablakelem alján levő kis szeget kell a tetőlapon levő lyukba illeszteni. A lyuk nem a lap közepén van, ami több lehetőséget is ad a tetőszerkezet kialakítására. Azok számára, akik nem figyeltek, a tető felhelyezése után derül ki, hogy a rossz oldalon. Ilyenkor természetesen szét kell szedni a tetőt.
A 305. készlet újabb tető variációt vezet be, amit nem tudok leírni, mivel nincs 303A készletem, így magam nem tudtam kipróbálni, hogy ez hogyan is működik? Bárki, aki megválna egy 303A készlettől, sokat tudna nekem segíteni ebben.
A 305. (303A) készlet másik újítása a terméskő imitáció kockák bevezetése. Ezek szürke színben kerültek a dobozba. Feladatuk a házak lábazatának a szebbé tétele volt. Ezekből én sajnos csak egy pár vajfehér példánnyal rendelkezem.
A téma bemutatására a 301. készlet mintájának utolsó oldalán található csali építményt választottam.

Kép/Picture

Kép/Picture

Ennek a célja a vásárló ösztökélése arra, hogy a következő kiegészítőt is megvásárolja. Annak érdekében, hogy tényleg vonzó legyen, az építmény általában a következő készlet mintái közül a leglátványosabb, így a legnehezebben megépíthető is. A kezdő építőnek biztos nagy problémát okoz, és nekem volt gondom vele. A tetőszerkezetet tartó fal ugyanis egy olyan helyre került az egyik oldalon, ahol az alsó szint falának síkjából kilógó tartóköveken fekszik. 
A 300-as sorozat nagy pozitívuma, hogy már a sorozat első készlete (301) nagyon helyes házak építésére alkalmas. Távolról se az a helyzet, mint például egy GK NF 2 készlet esetében, amivel legfeljebb kétdimenziós kupacokat lehet építeni, amit komoly képzelőerővel és nagy jóindulattal lehet „építény”-nek nevezni. A sorozat véleményem szerint sajnálatosan rövid, mindösszesen két további kiegészítő van benne, a 301A (301+301A=303), illetve a 303A (303+303A=305). A 305-ös készlet mintáiból így is nagyon látványos házak építhetők. 
A 300-as sorozatról először 2016 01. hónapjában írtam, amikor egy 301-es készlethez, majd 2023. 06. hónapjában, amikor a 303-as készlethez jutottam hozzá. 
További esztétikai kiegészítők is szerepelnek a készletekben. A 301. készlet a fa tetők és papír ablakok mellett fa kerítéseket / erkély korlátokat is tartalmaz. A 303. készlet ezen felül egy vízimalom kereket és egy templom tetejére helyezhető fa keresztet is tartalmaz. A malomkereket egy olyan tengelyre kell tenni, amit 124-es számú kis boltívekbe kell beleilleszteni. Mintha a fa tengely és a kő kocka készítői nem beszélgettek volna a tervezés során, így aztán a tengely nagyon lötyög a két boltívből kialakítható foglalatban.

Kép/Picture
English
Roman