A hónap képe Történeti áttekintés A kockák fajtái Képgaléria
Videók Címek Letölthetők Hírek, hirdetések
Impresszum Adminisztráció Anker Szoftverek 
   Ehavi látogatószám:810
Magyar
Deutsch

A hónap képe

2025 5   Nagy készletek mintái

Az építési mintákról szóló sorozat múlt hónapban ígért utolsó részéhez értünk most.
Az előző Hónap képe oldalon a különböző sorozatok kisebb készleteinek építőmintáit mutattam be. A nagyobb készletekre szóló megrendelések esetén a gyár komoly méretű dobozokban szállította a köveket. A sorozatok utolsó darabjait bútor méretű ládákba csomagolták. Ezek megnevezése „im Schrank”, vagyis „szekrényben”.

Kép/Picture

A szekrényeknek egy külön fiókja volt a papíroknak szentelve. A különböző dobozok mintái eltérő méretűek voltak, amint azt a múlt hónapban láthattuk. Ezért aztán a fiók egy eléggé nagy kupac különféle alakú papírt tartalmazott, ha a szett hiánytalan volt.

Kép/Picture

A legnagyobb készletek építési minta füzetének papírja tekintélyes, 36 x 26 cm méretű volt. A metszetek még nagyobb, kétrét hajtott ívekre voltak nyomtatva, amik 50 cm x 37,5 cm méretűek. Összehasonlításképpen a szokványos európai A4 írólap 29,7 cm x 21 cm.

Kép/Picture

Kép/Picture

Sajnálatos módon még ekkora íveken se lehet néha pontosan meghatározni, hogy egy háromnegyedes követ ábrázol a minta (18,75 mm), vagy egy ötnyolcadosat (15,63 mm). Képzeljük el, hogy az életnagyságú követ kézbe fogva sem biztos, hogy ezt egyértelműen el tudjuk dönteni. A kettő közti különbség milliméteres (vegyünk magunk elé egy vonalzót, és nézzük meg a két méretet).
A minták mellett a fiókban további, nem annyira nyilvánvaló papírok is voltak. A nagyobb készletek mintáiban (28-tól felfele) található épületek első rétegének elhelyezéséhez segítséget nyújtó alaprajzokat nyomtattak (lásd még a hónap képe 2016 / 07.).

Kép/Picture

Mellékelve volt még egy ív, amely az adott készlet összes köveit ábrázolja, és szerepelteti a színek szerinti mennyiségüket. Pl. itt: 1-es kő – 28 G (gelb=sárga) és 48 R (rot=vörös).

Kép/Picture

A nagy templomok ablakaihoz, rózsaablakaihoz betéteket tartalmazó ív is mellékelve volt. Ezt a gyár javaslata szerint fára kellett ragasztani, majd a kontúr mentén ki kellett vágni. A díszes fadarabot az üresen tátongó ablakmélyedésekbe kellett helyezni, ami jelentősen dobott az esztétikai összhatáson. Ezt ma egy számítógép-vezérelt szerszám nagyon gyorsan és pontosan elkészíti, de ez a technológia nyilván nem állt rendelkezésre száz évvel ezelőtt.

Kép/Picture
English
Roman